WINGI - Upload your thoughts
LOG IN
Forgotten your password? Click here.

Register

Wingi: Komunikací k lepšímu já i společnosti
POLITICS
SCIENCE
ETHICS
SOCIETY
HUMAN
CULTURE
Věřím, že každý, kdo má schopnost psát, by ji měl ve svém zájmu využívat. Komunikace je základním kamenem společnosti a my díky ní můžeme prospět nejen jí, ale také sami sobě.

WINGI JAKO KOMUNIKAČNÍ SÍŤ

Jazyk ani písmo nejsou privilegii novinářů, spisovatelů, ani politků. Komunikace není exkluzivní klub, kam se člověk musí kvalifikovat, aby se jí mohl účastnit. Stejně tak jako lidské tělo, může společnost fungovat, jen pokud bude každá buňka součástí jednoho komunikačního systému. Jak jinak by se řídící orgán dozvěděl, že je tělo nemocné, dřív, než se ifenkce rozšíří do celého těla? Virtuální prostor umožňuje vytvořit jednu velkou komunikační síť složenou z více sítí, ovšem jeho potenciál podle mého názoru zatím zůstává nevyužitý.

Sociální sítě v průběhu let změnily kurz. V současnosti nejsou přizpůsobeny tak, aby podporovaly kontinuální diskuzi, myšlenkové stavy a jejich posuny z dlouhodobého hlediska a hlubší reflexi toho, o čem se mluví. Rozměr i formát spíše nabádá ke stručnosti a rychlosti, protože informace se k nám hrnou s tak vysokou kadencí, že je praktičtější je nechat proletět hlavou a neklást jim odpor. Jenže některé záležitosti stojí za víc pozornosti, než je okamžitá evaluace, často založená na emocích, či generalizaci a jiných zdrojích, které jsou nenáročné na úsilí.

Cílem Wingi je proto poskytnou prostor naprosto čemukoliv, co alespoň jedné osobě stojí za vyjádření slovy. Cílem Wingi je přesunout myšlenky z vaší hlavy, kde je nikdo neuvidí, na místo, kde budou klíčit. Věřím, že naprosto každá myšlenka, ať už z určitého pohledu dobrá, či špatná, malá, či velká, relevantní, nebo zbytečná nakonec vždycky povede k posílení komunikační sítě. 

DEMOKRATICKÁ DISTRIBUCE PROSTORU I PENĚZ

Jsou weby, jejichž obsah je závislý na zájmu a pozornosti čtenářů. Selekce obsahu funguje na základě zákona trhu. O co je nejvyšší zájem, to vydělá nejvíce peněz. I Wingi funguje na podobném principu, kdy obsah, o který je největší zájem, má lepší pozici ve výběru článků. Na druhou stranu ale také může nabídnout obsah s malým publikem, protože na rozdíl od klasických webů neplatí za jejich produkci a nezáleží tak na jejich individuální úspěšnosti, jako spíše na úšpěšnosti webu jako celku. Uživatelé Wingi sami demokratickým způsobem určují, kdo je vidět a kdo za svou práci dostane nejvíce koláčů.

AUTORITA, DEZINFORMACE 

Wingi není zpravodajský web. Na Wingi nehledejme ověřené zprávy zprostředkované lidskými médii, ale myšlenky člověkem vytvořené. A stejně tak jako v jiných oblastech života, se i zde můžeme setkat s lidmi, kteří nejen že mají jiný názor, ale kteří mohou také lhát. Proto je odpovědností každého jednotlivého čtenáře kriticky zhodnocovat jakýkoliv obsah a nevěřit všemu. Součástí svobody slova je také svoboda neposlouchat, ovšem to neznamená, že bychom měli mlčet. Úspěšná komunikační síť nezbytně vyžaduje zpětnou vazbu, kritiku a alternativní úhly pohledu. Pokud mi tři jednoocí, každý z jiného místa, nezávisle na sobě řeknou, že vidí uprostřed místnosti kruh a čtvrtý jednooký řekne, že vidí čtverec, nebudu věřit ani jednomu, protože jsou všichni jednoocí a nevidí trojrozměrně, ale kdybych si měl vsadit a mohl si dovolit prohrát, vsadil bych na kruh. A pokud bych si měl vsadit na konkrétní osobu, vsadil bych na tu, která se v minulosti už osvědčila. Při důvěře v autority jde vždycky do určité míry o sázku, nicméně je důležité sledovat kurz. 

O KVALIFIKACI, CHYBÁCH, NAIVITĚ A SEBEREGULACI

Leckdo by mohl namítnout, že pokud dostanou příležitost vyjádřit se všichni k jakékoliv problematice, bez ohledu na jejich kvalifikaci a vzdělání, povede to k amatérizaci veřejného prostoru, neodbornou diskuzi plnou nevěcné argumentace, manipulace, emotivních reakcí, a tak dále. To ovšem považuji za pozitivní, protože je to příležitost, jakým lze obecné povědomí jedině pozvnést. Na všechno se dá reagovat a vše se dá uvést na správnou míru pouze pomocí komunikace. Pokud k ní nedojde, pokud argumentační omyly nezískají písemnou formu, neznamená to, že neexistují. Znamená to, že v tichosti bují dál bez šance na změnu.

Stejně tak věřím, že slovo každého má váhu a neměl by se cítit příliš naivní, nezkušený, nebo nejistý na to, aby se o své myšlenky podělil. Cílem není mít pravdu a být si okamžitě jistý vším, co si myslím a co říkám, cílem je vyplnit mezery, které mi tuto nejistotu způsobují a toho lze dosáhnout jedině pomocí komunikace. 

JAKÁ TÉMATA JSOU DŮLEŽITÁ?

Pro Wingi je důležitý nejen pohled každého autora, ale také každé téma. Velká témata přitahují velké množství čtenářů a na ta malá už často nezbývá prostor, pokud se nepohybujeme ve velmi specifické komunitě. Věřím tomu, že kvůli těmto ekonomickým filtrům často o hodně přijdeme. Často to tak bývá, že čím specifičtější jsou naše záliby, tím větší vášeň v nás dokážou vzbudit. Ne každý má to štěstí věnovat se záležitostem, které nejsou ve své podstatě důležité pro zachování existence. Jsou lidé, kteří musí doslova bojovat, aby si existenci zachovali. Mám štěstí, že mezi ně nepatřím a o to víc cítím povinnost neplýtvat tou svobodou, která mi umožňuje věnovat se tématům, která absolutně nejsou klíčová pro přežití, ani fungování ve společnosti. Nechci tuto svobodu brát nadarmo. Proto se sám nejvíc těším na to, až budu psát o věcech, které vůbec nikoho nezajímají.

Actions available

Favorite

View later

Report
Published: 1 year ago
Naposledy editováno: 1 year ago
Language: Czech - čeština
Unique readers: 94
Share on Facebook
1
0
Share on Twitter
Přečíst později
Co je podle Facebooku diskriminující?
Přečíst později
Mysl nemusí zemřít s tělem, nahota osvobozuje
Přečíst později
Jsme připraveni používat bez-emisní zdroje?
Přečíst později
Nejlepší národ na světě. Na počet střel
Přečíst později
Pohled na svět mladšíma očima
COMMENTS
You need to log in to add comments.
Nothing here yet.
Copyright © 2023, Wingi - All rights reserved